Całoroczna oferta turystyczna Karpacza oferuje wiele atrakcji. Każdy znajdzie tu ciekawy sposób na spędzenie wolnego czasu zgodnie ze swoimi zainteresowaniami i preferencjami. Amatorzy górskich wspinaczek, niestrudzeni odkrywcy historycznych zabytków, miłośnicy błogich chwil w SPA, poszukiwacze kulinarnych doznań… wszyscy wyjadą stąd zadowoleni ze wspomnieniami niezwykłych przeżyć, wypoczęci i stęsknieni do tego niezwykłego miejsca w sercu Karkonoszy. Pragnąc ułatwić poszukiwania, przygotowaliśmy opisy kilku atrakcji turystycznych, które warto zobaczyć. To unikalne miejsca, które mają swoją niepowtarzalną historię i klimat. Drugich takich w całej Polsce nie znajdziecie:
Świątynia Wang
Jest to zabytek z czasów średniowiecznych. Niewielkich rozmiarów kościółek powstał w norweskiej miejscowości Vang. Konstrukcyjnie oraz architektonicznie nawiązuje do ówczesnych zasad sztuki sakralnego budownictwa skandynawskiego. W charakterystyczny sposób łączy romański styl z tradycją nordycką. Do Polski został przeniesiony w XIX wieku na życzenie hrabiny Fryderyki von Reden z Bukowca. Dopiero na polskiej ziemi kościółkowi przydano kamienną dzwonnicę, która miała chronić budynek przed górskimi wiatrami. W 1844 r. świątynia została otwarta i poświęcona oraz oddana w użytkowanie parafii ewangelicko-augsburskiej.
Muzeum Sportu i Turystyki
Obiekt mieści się w centrum Karpacza w górskiej chacie o typowej dla tego regiony zrębowo-przysłupowej konstrukcji. Od 1974 roku opisuje historię karkonoskiego regionu, przedstawiając eksponaty w trzech działach wystawienniczych: geneza i rozwój turystyki w Karkonoszach, rozwój sportów zimowych w Karkonoszach, środowisko przyrodnicze w Karkonoszach. Wyjątkowy wymiar ma wystawa poświecona wybitnemu polskiemu poecie i dramaturgowi, który związany był z miastem niezwykłą więzią – Tadeuszowi Różewiczowi. Placówka jest miejscem organizacji także rozmaitych wystaw czasowych.
Miejskie Muzeum Zabawek
To niezwykłe miejsce, gdzie prezentowany jest unikalny na skalę światową zbiór lalek i zabawek z całego świata. Zbiór liczy ponad 2tys. eksponatów wyprodukowanych na przestrzeni 200 lat. Ogromny wkład wniosła kolekcja Henryka Tomaszewskiego, twórcy Wrocławskiego Teatru Pantomimy, podarowana placówce w Karpaczu. W specjalnie zaprojektowanych i ręcznie malowanych gablotach można podziwiać w jaki sposób ewoluowały zabawki.
więcej na: www.muzeumzabawek.pl
Śnieżka – najwyższy szczyt (1602 m. n.p.m.) Karkonoszy.
Wznosząca się na wysokości ponad 200 metrów nad okoliczne grzbiety, skalna piramida to masyw Śnieżki. Charakterystycznym, bardzo rozpoznawalnym jego elementem jest Obserwatorium Meteorologiczne, przypominające swoim wyglądem spodek kosmiczny. Mieści się tu Punkt Edukacji Ekologicznej – Ekspozycja Meteorologiczna, gdzie można zapoznać się z wyglądem i działaniem urządzeń meteorologicznych. Od pewnego czasu umożliwiono również zwiedzanie obserwatorium. Na szczycie znajduje się również kapliczka, zbudowana w 1681 roku i poświęcona patronowi przewodników – świętemu Wawrzyńcowi. Odprawiana jest w niej raz w roku 10 sierpnia, msza święta. Z tarasu widokowego można podziwiać piękną panoramę, rozciągającą się na całe Karkonosze. Sama wędrówka na szczyt jest wyjątkową atrakcją. Przez większą część roku panują tu niesprzyjające warunki. Porywisty wiatr, niska temperatura, obfite opady przerywają okresy prawdziwie pięknej pogody. Wówczas wyłania się widok na góry oraz Kotlinę Jeleniogórską. Według przekazów historycznych pierwszego wejścia na Śnieżkę dokonano w połowie XV wieku.
Letni tor saneczkowy
Atrakcja dla dzieci i dorosłych położona w centrum miasta na stoku Kolorowa. Długość toru wynosi 1060 metrów i umożliwia osiągnięcie maksymalnej prędkości przy zjeździe 30 km/h. Obok umieszczony jest Alpejski Tor Bobslejowy, dający możliwość poczucia prędkości 35km/h przy zjeździe na długości 800m. Obie propozycje zapewniają bezpieczną zabawę i kontrolowany przypływ adrenaliny, dzięki specjalnie opracowanej konstrukcji, uniemożliwiającej wypadnięcie.
Western City
To prawdziwe miasteczko rodem z Dzikiego Zachodu. Znajduje się między Karpaczem a Ścięgnami. Doskonale oddaje atmosferę panującą w Ameryce w czas pionierów, budujących swe osady. Władzę sprawuje tu szeryf, na ulicach pełno jest kowbojów oraz Indian. Wieczorami można zabawić się w Saloonie, a napady na bank to chleb powszedni. Dla turystów przewidziana jest przejażdżka konna, ujeżdżanie mechanicznego byka, płukanie złota…
Dziki Wodospad
Jest to malowniczy i pełen uroku zakątek położony nieopodal dolnej stacji kolei liniowej na Kopę. Powstał w wyniku spiętrzenia się wód rzeki Łomnicy. Z kilkumetrowej wysokości na duże głazu spada krystalicznie czysta, zimna woda – idealne miejsce na letnie, upalne dni.
Zapora na Łomnicy
Stanowi wynik ulew oraz spowodowanych nimi powodzi, które nawiedzały region w początkach XX wieku. Zapora przeciwrumszowa tworzy niewielki zbiornik, gdzie przez lata zgromadziło się wiele skał tłoczonych przez Łomnicę. Korona zapory, zbudowana z granitowych bloków, ma długość 105 metrów. Przebiega przez nią trasa turystyczna.
Krucze Skały
To niezwykła formacja skalna osiągająca wysokość do 25 metrów. Znajduje się na prawym brzegu rzeki Łomnicy. Tworzy ją granitognejs, posiadający w swym składzie niewielkie ilości unikalnych minerałów. Po próbach eksploracji w XIX stuleciu pozostałość stanowią dwie sztuczne groty. Obecnie na terenie formacji skalnej znajduje się kompleks wspinaczkowy. Ze stanowisk parku linowego można podziwiać Śnieżkę oraz całe Karkonosze.
Schronisko Samotnia
Jest określane jako jedno z najpiękniejszych miejsc w Karkonoszach. Znajduje się na brzegiem Małego Stawu (głębokość sięga 7,3 m) w dnie kotła polodowcowego. Budynek stanowi zabytek architektoniczny. Powstało w dawnej budzie pasterskiej, o której można odnaleźć wzmianki już z 1760 roku.
Miejsce zaburzenia grawitacji „Trójkąt Bermudzki”
Na ulicy Strażackiej w Karpaczu górnym znajduje się miejsce, gdzie można odnieść wrażenie, iż droga wiedzie pod górę. Zjawisko najlepiej zaobserwować można, gdy zatrzymany samochód zaczyna toczyć się …pod górę!
Ślad Zdobywców.
Karpacz uchodzi za miasto polskich himalaistów. W dniu 24 września, w samo południe, na skwerze przy ulicy głównej miasta – tzw. Skwer Zdobywców – zostały odsłonięte ślady butów wyprawowych polskich himalaistów. W ten sposób władze miasta oraz szkoła górska w mieście chciały uhonorować zarówno sportową rywalizację, jak i wyjątkowe dokonania Polaków. Kapituła wybierała ambitne dokonania w alpinizmie. Po uwagę brany był stopień trudności pokonanych szlaków, styl wspinaczki oraz zasady fair play.